Ana Sayfa Haberler 2016 Haberleri Lafarge - Holcim ve Leader Cement’in Tiflis’deki İşbirliği Çözümü Meka’da Buldu

Lafarge - Holcim ve Leader Cement’in Tiflis’deki İşbirliği Çözümü Meka’da Buldu

Lafarge - Holcim ve Leader Cement’in Tiflis’deki İşbirliği Çözümü Meka’da Buldu

Batı Gürcistan’da uzun zamandır ithalat yoluyla karşılanmakta olan çimento ihtiyacı; artık dünya devlerinin işbirliği ile oluşturulan tesiste üretilecek.

Dünyaca tanınmış dev çimento ve agrega üreticisi Lafarge-Holcim ve Gürcü asıllı Leader Cement işbirliği ile hayata geçirilmek üzere 2014 yılında yeni çimento fabrikasının temeli atılmıştı. Test ve PAC sertifikasyonların ardından artık tam kapasite ile kullanıma açılan fabrika yılda 250-300 bin ton çimento üretebilmektedir.

Gürcü şirketi birkaç aşamadan oluşan bir stratejik gelişim planının olduğunu ve Poti şehrindeki çimento fabrikası projesinden sonra da, Lafarge-Holcim ve Leader Cement’in işbirliği büyümeye devam ederek hazır üretim tesisi projesinin hayata geçmesi için harekete geçti.

Hazır beton sektöründe yeni proje uygulamasına başlamadan önce Lafarge Holcim her seferinde olduğu gibi, güvenilir ve kaliteli ekipman üreticisi araştırmasına girişmiştir. Bir kez daha, araştırma çalışmaları, MEKA ekipman kalitesi ve tecrübesi ile projeleri için doğru bir seçim olduğunu göstermiştir. “MEKA Ar-Ge Departmanı”’nın yenilikçi çözümleri ile üretilen tüm MEKA beton santralleri ve kırma-eleme tesisleri müşteriye çözüm odaklı yaklaşımıyla herdaim kalitenin temel taşı olmuştur.

Ek olarak, Leader Cement pazar analizlerine dayanarak ve MEKA tarafından sağlanan farklı çözümler üzerinde zorlayıcı testler sonucunda MEKA MB-120W modeli sabit beton santralinde seçim yaptı. Lafarge-Holcim ve Leader Cement’in ilk beton santrali (MEKA MB-120W) 120m3/saat üretim kapasitesi ile Gürcistan başkenti Tifliste devreye alındı. Bu yeni hazır beton santrali ve çimento tesisi ile batı Gürcistan’da iyi bir sinerji yakalamayı hedeflemektedirler.

MEKA MB-120W sabit beton santrali gerek EU standartlarında, gerek diğer özel tip beton üretiminde Tiflis’te ve çevresinde bu kapasiteyi ve özellikleri bulunduran tek santraldir.