Ana Sayfa Haberler 2016 Haberleri Melen Barajı, Meka Beton Santralleri İle Yükseliyor

Melen Barajı, Meka Beton Santralleri İle Yükseliyor

Melen Barajı, Meka Beton Santralleri İle Yükseliyor

45 MW kurulu güce sahip olacak Melen Barajı; Trakya yakasındaki Çerkezköy ve Silivri yerleşimleri ile Anadolu yakasındaki Gebze yerleşimi arasında uzanan İstanbul metropolitan alanının

içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geliştirilen “Büyük İstanbul Su Temin Projesi” kapsamında yer almaktadır.

Projenin amacı, Batı Karadeniz Havzası’nın önemli akarsularından Büyük Melen Çayı su potansiyelinden istifade ederek İstanbul metropolitan alanı dahilinde 2040 yılına kadar olan içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyaçlarının öncelikle karşılanmasını hedefleyen su teminine ilaveten hidroelektrik enerji üretimi yapılmasıdır. Ayrıca yörenin su ve toprak kaynaklarının geliştirilerek bu yörede yaşayan halkın ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlamaktır.

Türkiye’nin önde gelen yüklenici firmalarından Ece Tur & Yöntaş’ın, Melen Çayı üzerinde yapımı devam eden Melen Barajı Projesi’nin bu yıl tamamlanması planlanıyor. Projede MEKA tarafından üretilen 195 m³/s kapasiteli RCC sabit beton santrali kullanılmaktadır. RCC santralde, ana şase üzerinde iki adet 4,5m³’lük çift milli mikser mevcuttur. Üretilecek olan RCC beton için yüksek dayanımlı Ni-hard alaşımlı gövde aşınmazları, karıştırıcı ve sıyırıcı paletleri özel olarak tasarlanmıştır. Bu santral yüksek kaliteli malzeme kullanımı ve özel tasarımı sayesinde güç koşullarda sorunsuz çalışmasının yanı sıra kısıtlı süre içinde yüksek miktarlardaki beton talebine yanıt verecek şekilde dizayn edilip, üretilmiştir. Özel projelerde sorunsuz şekilde iş ortaklarına hizmet vermiş olan MEKA, bu alandaki başarısını ve kalitesini kanıtladığı için öncelikli tercih sebebi olmuştur.