Ana Sayfa Haberler 2016 Haberleri Yapı Merkezi, Etiyopya Demir Yolu Projesinde

Yapı Merkezi, Etiyopya Demir Yolu Projesinde

Yapı Merkezi, Etiyopya Demir Yolu Projesinde

Yapı Merkezi tarafından Etiyopya’da inşa edilecek, 1.7 milyar USD bütçeli Awash-Kombolcha-Hara Gebaya Demiryolu Projesi’nin Temel Atma Töreni 25 Şubat 2015 Çarşamba günü Kombolcha’da yapıldı.

Bu dev proje için ihtiyaç duyulan 350.000 m³ beton üretimi Meka’nın 6 adet santrali ile karşılanacak. Proje kapsamında kullanılacak olan 6 adet santralden; 2 adet 60 m³/s kapasiteli Meka Sabit Beton Santrali, demiryolunun başlangıç ve bitiş noktalarının; 30 ve 60 m³/s kapasiteli, 4 adet Meka Mobil Beton Santrali ise istasyon ve viyadük yapılarının beton üretimini üstlenecek.

Yapı Merkezi Makine İşletme Müdürü İbrahim Keresteci konuyla ilgili olarak: ‘‘Daha önce Kuzey Afrika projelerimizde çözüm ortaklığı yapmış olduğumuz Meka’nın; güçlü firma yapısına, ürün kalitesine, tasarım ve performansına şahit olduk. Satış öncesi bize sunulan hizmetlerin satış sonrasında da devam ettiğini biliyoruz. Bu nedenle de; 389 km uzunluğundaki Etiyopya Demir Yolu Projemizde ilk tercihimiz Meka Beton Santralleri oldu’’ dedi. Meka Beton Santralleri Satış Müdürü Onur Alpaydın ise: ‘‘Yapı Merkezi tarafından hayata geçirilen, Ortadoğu ve Afrika’nın en seçkin ve önemli ulaşım raylı sistem projelerinde kullanılan beton santrallerinin imalat ve montajını gerçekleştirme fırsatına sahip olduk.

Yapı Merkezi ile birlikte Etiyopya Demir Yolu Projesini dikkatli bir şekilde inceleyerek gerekli çalışmalarımızı yaptık. Santrallerin, model ve kapasitelerini de bu doğrultuda belirledik. Projede kullanılmak üzere MEKA MB-30 M-MEKA MB-60 M tipi 4 adet mobil beton santrali ve MEKA MB-60 W tipi 2 adet sabit beton santralini tercih ettik. Proje süresince 389 km’lik hat boyunca santralin birden fazla yer değiştirme gerekliliği dolayısıyla, kolay ve süratli montaj-demontaj özelliğine sahip mobil beton santrallerini kullandık. Deniz aşırı ülkelere ‘’konteynır ile taşınabilir’’ olma özelliği, nakliye maliyetlerinde ciddi bir avantaj sağlayacağı için tercih ettiğimiz diğer santral tipi de, sabit beton santralleri oldu’’ dedi.

Tüm tasarımı Yapı Merkezi tarafından gerçekleştirilen Awash- Kombolcha-Hara-Gebaya Demiryolu Projesi, Awash şehrinin kuzeydoğusundan başlayacak ve kuzeye doğru devam ederek; Kombolcha kenti üzerinden Hara Gebaya’ya ulaşacaktır. Ulaşım ve taşıma trafiğine büyük katkı sağlayacak olan proje, Djibouti Limanı üzerinden yapılacak olan ithalat ve ihracatta da önemli bir rol üstlenecektir. Proje, ülkenin kuzey kesimi ve merkezi arasındaki bağlantının sağlanmasını da olumlu yönde etkileyecektir.