Ana Sayfa Haberler 2016 Haberleri MEKA, Çevre Dostu Projelerin Değişmeyen Çözüm Ortağı

MEKA, Çevre Dostu Projelerin Değişmeyen Çözüm Ortağı

MEKA, Çevre Dostu Projelerin Değişmeyen Çözüm Ortağı

Rusya’nın kuzeyinde yer alan Solovetsky Takımadaları’nda bulunan Spaso-Preobrajensky Erkek Manastırı, takımadaların dünyaca ünlü turizm kompleksidir. Spaso-Preobrajensky Erkek Manastırı, 15.yy’da Solovetsky Kremlini’nin kule ve surları ise 16.yy’da inşa edilmiştir.

Solovetsky Kremlini, Rus mimarisinin eşi benzeri olmayan şaheserlerinden birisidir. 19 yy’ın sonu, 20. yy’ın başlarında 10 göl, inşa edilen kanallar aracılığıyla gemi navigasyonunun başlatılmasını sağladı. Halen yürürlükte olan bu sistem aracılığıyla takımadalar, turistlerinde vazgeçilmez rotalarından birisi oldu. Rusya’nın ilk HES’i ve baz istasyonu da burada kuruldu. Zaman içerisinde bir takım zorluklarla karşılaşan manastır 1920 yılında kapatıldı. 1923 yılında ise manastır, özel mahkûm ve tutsaklar hapishanesi olarak 1939’a kadar işletildi. 1967 yılına gelindiğinde manastırın tarihi müze ve doğal koruma alanı olduğu yeni bir dönem başladı. 1992 yılında manastır, Unesco Dünya Miras Listesi’ne dâhil edildi. 2013 yılı ise manastır için bir dönüm noktası olmuş ve Rus Devleti tarafından manastır için rekonstrüksiyon projesi başlatılmıştır. Proje, eski yapıların yenilenmesi, ulaşım ve alt yapının geliştirilmesi uygulamalarını kapsamaktadır. Rusya ve aynı zamanda dünya için tarihi ve çok özel bir miras olan bu manastırın ve koruma alanının yenilenmesi sırasında uyulması gereken en önemli koşul, yapı ve koruma alanına kesinlikle zarar verilmemesidir.

Doğal ve tarihi alanların korunmasının ön planda olduğu projelerin değişmez baş aktörü Meka Beton Santralleri, bu projenin de çözüm ortağı olmuştur. Proje sorumluları, proje koşullarını göz önünde bulundurarak kolay taşınabilir özelliğinden oldukça etkilendikleri Meka MB-60ML Mobil Beton Santrali’ni tercih etti. Proje müteahhitleri, Meka’nın çevreyi korumaya yönelik mevcut standartları karşıladığını hatta bazı normlarda bu standartların üzerinde bir hizmet anlayışı geliştirdiklerinin altını çizdi.