Ana Sayfa Haberler 2016 Haberleri Türkmenistan’in Devlet Fabrikalari Meka ile Yenileniyor

Türkmenistan’in Devlet Fabrikalari Meka ile Yenileniyor

Türkmenistan’in Devlet Fabrikalari Meka ile Yenileniyor

Türkmenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığına kavuşan Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden biri olarak, başlatmış olduğu değişim ve gelişim sürecini, bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından bu yana daha da hızlandırarak sürdürmektedir.

Bu değişim ve gelişim sürecinin lokomotiflerinden biri de hiç kuşkusuz inşaat sektörüdür. Bu sektörde köklü bir değişim yaşanmakta çağın gerektirdiği ihtiyaç ve beklentilerin karşılanması için ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapılmaktadır.

Bu çalışmaların en önemlilerinden biri, Sovyetler Birliği döneminden kalan, inşaat sektörü için prefabrik beton elemanları üreten eski fabrikaların yenilenmesi projesidir. Türkmenistan Sanayi Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bu fabrikaların yenilenmesini kapsayan proje, Türkmenistan’ın en büyük mühendislik şirketlerinden biri olan Türkmen Enjam tarafından yürütülmektedir.

Proje kapsamında yenilenmesi planlanan fabrikalar; Abadan, Daşoğuz ve Mari illerinde yer almaktadır. Türkmen Enjam Şirketi, başkent Aşkabat’a oldukça uzak bir mesafede yer alan bu fabrikaların inşaasında, sorunsuz çalışma ve minimum bakım ihtiyacını göz önünde bulundurarak tesis seçiminde tercihini Meka’dan yana kullanmıştır.

Türkmen Enjam Şirketi’nin projenin ihtiyaçlarına göre tercih etmiş olduğu 60 m³/s kapasiteli 3 adet beton santrali, Meka mühendisleri tarafından fabrikalardan gelen imalat ve yerleşim planına göre tasarlanmış ve özel olarak üretilmiştir. Türkmenistan’da birçok üst düzey yüklenici firmayı müşteri portföyünde bulunduran Meka, bu büyük projede yer almanın haklı gururunu yaşamaktadır.