Ana Sayfa Haberler 2015 Haberleri Meka, Olimpiyatların Ardindan Dünya Kupasi İçin Rusya’da...

Meka, Olimpiyatların Ardindan Dünya Kupasi İçin Rusya’da...

Meka, Olimpiyatlarin Ardindan Dünya Kupasi İçin Rusya’da...

2018 Fifa Dünya Futbol Kupası maçlarına ev sahipliği yapma onurunu elde eden Rusya’ya bu dev organizasyon önemli prestij kazandırırken, aynı zamanda ciddi altyapı ve kompleks ihtiyacını da beraberinde getirdi.

Ancak Olimpiyat Oyunları genellikle 200 km’lik daire bir alan içerisinde gerçekleşmekte olup; Dünya Kupası’na nazaran hazırlığı ve uygulanması daha kolay bir projedir. Dünya Kupası’nda ise; 11 ayrı şehirde, 12 ayrı stadyumun olması gereklili- ği projeyi daha zor kılmaktadır. Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan ülkeye; stadyumların inşası- nın yanı sıra takımların, taraftarların, medya ve spor dünyasından yetkililerin konaklayacakları otellerin ulaşımlarını kolaylaştıracak, hava ve kara yolu alt yapılarının yenilenmesi ve standartlara uygun hale getirilmesi zorunlu koşulmaktadır.

Rusya’nın 2014 yılında gerçekleştirilen Sochi Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış olması ise kendisine; Dünya Kupası hazırlıkları sırasında büyük bir avantaj sağladı. 2014 Sochi Olimpiyatları sadece Rusya için değil MEKA için de hem tecrübe hem de büyük bir gurur örneği oldu. 2014 Kış Olimpiyatları hazırlıklarına Meka, 12 adet beton santrali ile destek verdi.

Dünya Kupası çerçevesinde bir takım alt yapı ve tesislerin gerekliliği yadsınamaz bir gerçek olsa da bu projenin olmazsa olmazı; stadyumlardır. 2018 Dünya Kupası’nda kullanılacak 12 stadyumdan 6 tanesi yeniden inşa ediliyor. Yeni stadyumlardan bir tanesi ‘‘ Yubileiniy Stadyumu’’ Saransk şehrinde hayata geçiriliyor. Saransk Stadyumu tamamlandığında, şehrinin en büyük yapısı olacak olmasının yanı sıra, hemen yanına inşa edilen dinlenme tesisleri ve çeşitli aktivitelere imkân sunacak yapıları ile de dikkatleri üzerinde toplayacak.

Stadyum, Mordov halkının efsanelerinde yer alan, uçan ve yükselen güneş şeklinde inşa edilmektedir. Sadece Rusya ve Saransk için değil tüm dünya için büyük bir önem taşıyan bu proje, müteahhitlerden tam güç ve verimlilik esaslarını talep etmektedir. Stadyumun inşası sırasında kullanılacak olan temel malzeme beton ise Meka Beton Santralleri tarafından üretilecektir. Proje için ihtiyaç duyulan günlük beton ihtiyacına uygun olarak Meka tarafından bir adet MMB-120W Sabit Beton Santrali’nin Rusya’ya sevki gerçekleştirilmiştir. Projede kısıtlı bir zaman diliminde, durmaksızın beton üretimine gereksinimin olması; tercihin Meka’dan yana kullanılmasını sağlamıştır. Bu zorlu görev için tercih edilen Meka Beton Santralleri, 2018 yılında gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası Projesi’nde yer almanın haklı gururunu yaşamaktadır