Ana Sayfa Haberler 2015 Haberleri Kazakistan Talas Barajı ve Bazarbai Kanalı Yenileme Projesi

Kazakistan Talas Barajı ve Bazarbai Kanalı Yenileme Projesi

Kazakistan Talas Barajı ve Bazarbai Kanalı Yenileme Projesi

Günümüz Kazakistan’ı, mevcut imkânlarını koruyup geliştirmek ve özellikle de iktisadi kalkınma adına büyük adımlar atmaktadır.

Birçok alanda sürdürülen yenileme çalışmalarına “su” çalışmaları da eklenmiş; konu su olunca da gerçekleştirilen projelerin önemi artmıştır. Kazakistan’ın güneyinde bulunan Talas Barajı ve sularını ona taşıyan kanalların yenilenmesi gerektiğini öngören Kazakistan hükümeti, 2009’da aldığı kararla 2014 bütçesinden bu proje için finansal destekte bulunmuştur.

Zhambly Bölgesi Bayzak ve Zhambyl ilçe sınırları içerisinde yer alan kanal, 1942 yılında inşa edilen Talas Barajı’nın beslendiği Talas Nehri’nin sağ kanat kaynağıdır. Bazarbai Kanalı, Talas şehrinin doğusunda 3.500 metre, Zhambly ilçesinde 8.500 metre ve Bayzak ilçesinde 18.069 metre boyunca uzanmaktadır. 2014 yılında başlayan ve 2107’de tamamlanması planlanan “Talas Barajı ve Bazarbai Kanalı Yenileme Projesi” yaptırım ve denetimi Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Su Kaynakları Komitesi tarafından yürütülmektedir. Ulusal çapta önem taşıyan bu proje yerel menşeili Too Akmola-Gidrogeologia İnşaat Şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Proje kapsamında büyük beton ihtiyacı öngören firma, performansından oldukça etkilendiği ve günlük 600 ile 1000 m³ beton ihtiyacını karşılayacağını düşündüğü Meka Mobil MB-60M Beton Santrali’ni tercih etti. Beton üretimi, yağış ve zorlu hava şartlarına bakılmaksızın Meka Mobil Beton Santrali ile gerçekleştirilecek ve Meka Mobil Santrali’nin ürettiği kaliteli beton tamamen yeniden inşa edilecek olan yeni kanalda kullanılacak. Eski kaplamaları tamamen sökülen kanalın, bir kısmı ise önceden hazırlanacak beton bloklardan oluşacak.

Proje Kapsamında Gerçekleştirilecek Olan Yenileme İşlemleri:

 1. Bazarbai Kanalı yenileme
 2. Su alım kanalı/yerleri yenileme
 3. Su boşaltım ağızları yenileme
 4. Set yapısı yenileme
 5. Su tahliye yerleri yenileme
 6. Kanal üzeri geçişlerin inşası
 7. Kanal üzeri yaya geçiş alanlarının inşası
 8. Su ölçüm merkezi inşası
 9. Balık koruma sistemi /Jaluzi inşası
 10. Merkezi yönetim binası yenileme
 11. Ana su bağlantı kanalının üzerini kaplama
 12. Su kontrol/dağıtım merkezi yenileme
 13. Elektrik bağlama
 14. İç alan elektrik sistemi