Ana Sayfa Haberler 2013 Haberleri Röportaj: Yurtiçi Satış Müdürümüz ile 2013 Yılı Değerlendirmesi ve Ürünlerimiz Hakkında

Röportaj: Yurtiçi Satış Müdürümüz ile 2013 Yılı Değerlendirmesi ve Ürünlerimiz Hakkında

Yurtiçi Satış Müdürümüz Tolga TUNCER ile 2013 Yılı Değerlendirmesi ve Ürünlerimiz Hakkında

2012 yılının sonunda Ankara Sanayi Odası'ndan almış olduğumuz "ihracat ödülü" bizleri daha yüksek hedefler belirlemeye yöneltmiş olup 2013 yılı için belirlenen satış cirosuna 3.çeyrek itibariyle ulaşmış bulunmaktayız.

Röportajımıza sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

1982 Ankara doğumluyum. 2004 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 7 yıl inşaat ve makina sektörünün önde gelen firmalarında satın alma görevini yürüttüm. 2011 yılı itibariyle Meka Beton Santrallerinde satış kariyerim başladı.2012 yılından itibaren firmanın yurtiçi satış müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Meka Beton santralleri olarak bu yıl sektördeki 27.yılımızı kutluyoruz.Meka 300 den fazla çalışanıyla,4 kıta 65 ülkede,kurmuş olduğu 1600 den fazla beton santraliyle sektörün önde gelen firmalarıyla iş birliği içindedir.

Şu anki tesisleriniz ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

18.500 m² açık alan üzerine kurulu 10.000 m² kapalı alana sahip Ankara Temelli fabrikamızda saatte 20m³ den 240m³ e kadar sabit beton santrali ,30m³ ten 135m³ e kadar mobil tip beton santrali üretimlerimiz gerçekleşmektedir.

30.000 m² açık alan üzerine kurulu 10.000m² kapalı alana sahip Eskişehir fabrikamızda ise tek milli,çift milli ve planet tip beton santrali mikseri üretimlerimizin yanı sıra kompakt tip beton santrallerimizin üretimleri de bu fabrikamızda gerçekleşmektedir.

İnşaatı süren ve Haziran 2014 te devreye alınması planlanan 3. fabrikamızla beraber toplamda 70.000m² üretim alanına ulaşılacak olup, 230 olan yıllık santral üretim kapasitemizin, 300’ü aşması planlanmaktadır.

Ayrıca Ankara Ostim Sanayi Bölgesinde yedek parça ve teknik servis birimimiz 5.000m² kapalı alanda hizmet vermektedir.

Üretimini yaptığınız beton santralleri hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?

Sabit, mobil ve kompakt olmak üzere 3 tip beton santrali üretimi yapmaktayız.

Sabit Beton Santralleri genellikle uzun vadeli ve yüksek miktarlarda beton gerektiren projelerde tercih edilmektedir.Kompakt ve mobil beton santralleri kolay montaj-demontaj, dar alanlara rahatlıkla kurulabilme özelliği sayesinde kısa süreli projelerde tercih edilmektedir. 

Mobil beton santrallerin avantajlarından bahseder misiniz?

30m³ ten 135m³ e kadar ağır hizmet tipine uygun olarak ürettiğimiz Mobil Beton Santralleri, yüksek mukavemetli çelik konstrüksiyonu sayesinde tartım hassasiyetlerini maksimum düzeyde tutmakta, kısıtlı kurulum alanlarına rahatlıkla kurulabilmekte, santral tipine göre 2-5 gün arasında montajı ve demontajı gerçekleşmektedir.

Kompakt beton santrallerinin kullanım alanları ve diğer özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

20m³ den 120m³ e kadar standart üretilen Kompakt Beton Santralleri, özel tasarımı sayesinde deniz aşırı ülkelere kolay ve düşük maliyetlerde nakledilmesi hedeflenmiştir. Kompakt sistemlerin; sabit santrallerin kullanım kolaylığı ve performansı, mobil santrallerin kolay kurulum ve az alan gereksinimi gibi özellikleri taşıması, bu ürüne olan talebi her geçen gün arttırmaktadır.

Kaç çeşit beton mikseriniz var ve özellikleri nelerdir?

Tek Milli, Çift Milli ve Planet Tipi mikser olmak üzere 3 tip beton mikseri üretilmektedir.Yıllık 300 adet mikser üretim kapasitemiz olup,bunların 230 adedi kendi santrallerimizde,kalan kısmı diğer santral üreticilerine ve yedek parça olarak gerek yurtiçi gerekse yurtdışına ihracı yapılmaktadır.

Ürettiğimiz mikserler,yapısal olarak pratik ve kolay besleme sağlamakta,yüksek mukavemetli NI-HARD alaşımlı iç aşınmazlar sayesinde,malzeme sertliğine bağlı olarak 1.000.000m³ e kadar beton üretimine imkan sağlamaktadır. Tek milli mikserlerimiz, spiral karıştıma kolları ile uzun ömürlü ve hızlı karışım sağlamaktadır. Çift milli mikserlerimizde ise bu özelliklerin yanı sıra 45 derecelik palet açıları ile 150mm tane iriliğine kadar RCC beton üretimi içinde uygundur. Yüksek oranda homojen karışım sağlayan planet tipi mikserlerimiz ise yüksek kaliteli ve düşük slamp’lı beton ihtiyacı olan Prekast ve Hazır Beton Üreticilerinin beklentilerine cevap verecek şekilde tasarlanmıştır.

Yedek parça ve teknik servis hizmetleri konusunda neler söylenebilir?

Şu ana kadar üretmiş olduğumuz 1600 adetten fazla beton santrali ve her geçen yıl artan yıllık santral satış adetlerimiz, bizi geniş Yedek Parça stokları oluşturmaya ve kendi bünyemizde yaklaşık 60 kişilik uzman teknik ekip kurmaya yöneltmiştir. Bu güçlü teknik ekibe ek olarak dünya genelinde bölgesel çözümler üretmek adına Rusya, Irak ve Cezayir’de satış sonrası ofislerimiz açılmış ve diğer bölgelerde yaygın bir yetkili servis ağı oluşturulmuştur.

Kalite belgeleriniz ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

CE, TUV-SUD, OHSAS, GOST, TURQUM başta olmak üzere çeşitli kalite belge ve sertifikalarımız mevcuttur. AR-GE kurulduğumuz günden bu yana en çok önem verdiğimiz departmanlarımızın başında gelmektedir.30 dan fazla AR-GE mühendisimizle, 27 yılın verdiği bilgi, birikim ve tecrübe 1600 den fazla üretmiş olduğumuz santrale titizlikle işlenmiştir.

Beton santrali teknolojilerinde son zamanlarda yeni bir gelişme var mı?

Son yıllarda Baraj ve HES projelerinin ülkemizde yaygınlaşması ve ilgili idarenin her geçen projede beton kalite düzeylerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapması, santral üreticilerinin,çoğu zaman ürettikleri santrallere ısıtma veya soğutma sistemlerini adapte etmelerini zorunlu kılmıştır.

Ayrıca Dünya da yüksek mukavemetli beton üretim zorunluluğu ortaya çıktıkça beton bileşimlerinden katkı ve fiber gibi malzemelerin kullanımı giderek artmaktadır.Bu sebeple santral üreticileri, ürettikleri santrallere bu tip bileşenlerin adaptasyonunu sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Önümüzdeki yıllar için ön görüleriniz nelerdir?

Ülkemiz son yıllarda İnşaat makinaları sektöründe üretim merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu hızlı ilerleyiş Dünya makina üreticilerinin yatırımlarını Türkiye’ye yöneltmekte ve ülkemizin makina ihracatını her yıl önemli miktarlarda arttırmaktadır.

MEKA yapmakta olduğu yeni yatırımlarla tüm Dünya’da beton santrali konusunda oluşturmuş olduğu markanın değerini artırmayı hedeflemektedir. Ayrıca arttıracağı ihracat rakamlarıyla milli ekonomiye katkı sağlamaya devam edecektir.