Ana Sayfa Haberler 2013 Haberleri Türkmenistan'ın prestij projesinde MEKA çalışıyor

Türkmenistan'ın prestij projesinde MEKA çalışıyor

Vinci Türkmenistan Devlet Sarayı

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat şehrinin merkezinde inşa çalışmaları geçen yıl başlayan yeni Başkanlık Sarayı Projesi sürüyor. Fransız inşaat devi Vinci Construction tarafından yürütülen projede, Meka tarafından sağlanan 120m³'lük mobil beton santrali kullanılıyor.

2012- 2016 yılları arasında Kalkınma Programı çerçevesinde 70 milyar dolarlık yatırım yapılacak olan Türkmenistan'da projeler hız kesmeden sürüyor. Kalkınma Programı kapsamında 450′den fazla üretim tesisinin yenilenerek, petrol üretiminin artırılması için büyük yatırımlar yapılacak ve bunun yanı sıra kimya, inşaat, sağlık ve hafif sanayi sektörlerinde yatırım projeleri hayata geçirilecek. Ülkede şu anda devam eden çok sayıda inşaat projesi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de yeni Başkanlık Sarayı.

24 saat beton üretimi

ENR Global İnşaat-225 listesinde ilk sıralarda yer alan Vinci firmasının Türkmenistan'da yürüttüğü projelerden biri olan Başkanlık Sarayı Projesi'nde son aşamaya geliniyor. Toplamda 54 bin 250 metrekare alanda inşa edilecek olan yapı, Aşkabat’ın ana caddelerinden olan Bitarap Türkmenistan Bulvarı'nın Göroğlu ve Ç. Nurimov caddeleri arasında yer alıyor. İnşaatın, 2013 Aralık ayında tamamlanması planlanıyor. Toplam beton ihtiyacı 80 bin metreküp olan projede beton ihtiyacı için 120 metreküp kapasiteli MB-120BM Mobil Beton Santrali tercih edildi. Firmanın bu ürünü tercih etmesindeki en önemli nedenlerden biri ise projenin tamamlanmasının ardından santralin bir başka projeye nakledilmesinin kolaylığı. Ürünün sahip olduğu kolay ve hızlı kurulum ve iki çekici ile taşınabilme gibi özellikler, inşaat firmaları açısından büyük kolaylıklar sağlıyor. Başkanlı Sarayı Projesi için, beton santralinin şehir merkezinde kurulması istenmediği için, beton üretimi şehrin 8-10 km dışında yapılıyor ve beton şehir merkezine taşınıyor. Santral 3 vardiya çalışıyor ve 24 saat beton üretiyor.

MB-120BM Mobil bunkerli beton santrali