Ana Sayfa Haberler 2011 Haberleri Türkmenistan’da Meka Beton Santralleri

Türkmenistan’da Meka Beton Santralleri

CCC , Yoloten – MEKA MB-60W

Orta Asya’da zengin doğalgaz rezervleri ile Türkmenistan, bağımsızlığını kazanmasının ardından özellikle inşaat sektöründe büyük gelişmeler kaydetti.

Türkmenistan’da devam eden inşaat yatırımlarının 48 milyar doları bulduğu belirtilirken; 2011 yılının ilk 3 ayının değerlendirildiği Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkedeki istikrar, devasa doğal kaynaklar ve uygun yasal durumun yabancı yatırımcıların Türkmenistan’a olan ilgisini arttırdığını ifade etti. Türkmenistan’da devam eden 2 binin üzerindeki inşaat tesisinde yatırımın 48 milyar doları bulduğunu kaydeden Berdimuhamedov, Kuzey-Güney ulaşım koridoru projesi kapsamındaki demiryol hattı, yeni boru hatlarının, karayolu inşaatlarının, diğer sanayi ve sosyal amaçlı tesislerin inşaatının hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti.

2010 yılında inşaat sektörüne 4.8 milyar dolar yatırım yapan Türkmenistan yönetimi, bağımsızlık bayramının 20. yıl dönümünün kutladığı 2011 yılında 7 milyar dolar değerinde 102 dev projeyi hizmete açmayı hedefledi. Türk inşaat firmalarının Orta Asya’da en önemli üssü olan Türkmenistan’da, Türk firmaları bugüne kadar 20 milyar dolar değerinde 650’den fazla proje üstlendi. Bu projelerin en önemlilerinde beton üretimi için Meka Beton Santralleri tercih edildi.

Türkmenistan’da Eşlik Ettiğimiz Projeler

Doğal Gaz Havzası Projesi - Güney Yoloten

5.5 Milyar USD’lık bu projede Türk Firmalarından Tekfen ve İlk İnşaat Petrofac ve Hyundai’ nin alt taşeronlarıdır. Beton karışım hassasiyetlerinin üst seviyede olması beklenen bu önemli projede her iki firmanın şantiyesinde de beton, sabit ve mobil MEKA Beton Santralleri ile üretilmektedir. Petrofac’ ın ana alt yüklenicilerinden CCC, (Consolidated Contractors Company) bölgenin genel özelliği olan çöl şartlarına uygun beton santrali seçiminde uzun araştırma ve testlerden sonra MEKA’yı tercih etmiştir.

İktisadi ve İdari İlimler Enstitüsü, Aşkabat

Belda İnşaat tarafından Asghabat’ta tamamlanmak üzere olan 160 milyon USD tutarındaki projede MEKA Beton Santrali kullanıldı.

Vozrozhdenie, Asghabat

Turkmenistan’ ın muhtelif bölgelerinde yol, kavşak ve köprü inşaatları yapan VOZROZHDENIE firması MEKA MB-60M Mobil Santral kullanmaktadır.

Lotus Enerji

Turkmenistan’ da LOTUS ENERJİ çeşitli bölgelerdeki projelerinde 2 adet MEKA MB-60M Meka Mobil Beton Santrali kullanmaktadır.