Ana Sayfa Haberler 2011 Haberleri Meka, Soçi Olimpiyat İnşaatlarında Devreye Alındı

Meka, Soçi Olimpiyat İnşaatlarında Devreye Alındı

Soçi Olimpiyatları

2008-2009 yıllarında olimpiyat inşaatlarında devreye alınan 8 MEKA santraline 2010 yılında yeni 3 adet santral eklenmiştir. Listeye meşhur 2 tane inşaat firması eklenmiştir – "Mostovik" ve "NBB Development".

Her 2 alımda da çok aşamalı ihale düzenlenmiş olup, katılımcılar arasında MEKA’nın dışında Almanya, İtalya, Danimarka ve diğer Türk üreticiler yer almıştır. Finansal boyutunda bir sınırlama olmamakla birlikte beton santrali alımında, alımın ana kriterleri – tüm Rusya’da kurulan ve faaliyette bulunan santrallerin örneğinde servis hızı ve servis kalitesi olmuştur.Aylar süren, son seviyede titiz olan bir incelemeden sonra MEKA en yüksek puan alıp her iki ihaleyi kazanmıştır.

Bilimsel Üretim Birliği "Mostovik", Sibirya ve Rusya Uzak Doğuda en büyük proje ve inşaat firmasıdır. 20 seneye aşkın sürede "Mostovik" bölgesel ve tüm Rusya’da birçok zor ve sorumlu projelere imza atmıştır. Bitmiş projeler listesinde Rusya’da ve Rusya’nın dışında bulunan 850’den fazla çeşitli proje bulunmaktadır. "Mostovik" tarafından alınan MB-100M mobil beton santrali Adler Şehrinde büyük modern ve en yüksek uluslararası standartlara uygun bir tren garı için beton üretmektedir. Santralde aşınmaya yüksek dayanımı olan İtalyan çift milli mikser kullanılmıştır.

"Mostovik" yönetiminin taleb üzerine santral firmanın kurumsal renklerine boyanmış olup ana bloklara kurumsal logo ve yazı uygulanmıştır. ZAO "NBB-Development" yönetim firması, OAO "NBB" (Moskova) şirket grubunun bir yan kuruluşudur. Firma, 2014 Olimpiyatlarının geçeceği Soçi şehrinde büyük olimpiyat yatırım projelerinin yönetilmesi ve gerçekleştirilmesi için kurulmuş olup, projeleri fikir aşamasından geliştirmeye ve anahtar teslimine kadar yürütmektedir.

NBB-Development tarafından satın alınan üniversal çift beton santrali MB-60/60WS aynı anda birkaç tip beton üretebilmektedir. Santral Esto-Sadok köyünde kurulmuş olup olimpik medya-köyünün ve en büyük spor ve eğlence merkezinin – "Dağ Atlıkarıncası" inşaatları için beton üretmektedir.