Ana Sayfa Haberler 2011 Haberleri Rusya’da Hidroelektrik Santrali (HES) Projelerinde Meka

Rusya’da Hidroelektrik Santrali (HES) Projelerinde Meka

Rusya HES Hidroelektrik Santrali

Zaramagskiye Hidro Elektrik Santralleri – Rusya / Kuzey Osetya’da, Alagirskiy Bölgesinde Ardon nehrinde bir kısmı kurulmuş ve halen kurulmakta olan büyük HES projelerindendir.

Proje, birbirine bağlı olan 2 adet HES’ten oluşmaktadır – ana HES – 10 mW ve Zaramagskaya HES-1 – 342 mW. İnşaat 1976 yılında başlamıştır, projenin 2013 yılında bitmesi planlanmıştır, böylece toplamda inşaat 37 sene sürmüş olacaktır.

İnşaat’ı yaptıran ana firma – RusHydro – yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten bir lider firma olup, jenerasyon gücünü su akışı, gelgit, rüzgar ve jeotermik enerji gibi kaynaklardan elde etmektedir.

Chrikeygesstroy firmanın ana taşeronudur. 1963’ten beri faaliyet gösteren firma birçok inşaat dalında önemli tecrübeler kazanmıştır. Ana taşeron olarak Chirkeygesstroy, TES ve HES projelerini inşa etmiştir; Gergebilskaya HES, Chiriurtovskaya HES, Chirkeyskaya HES, Miatlinskaya HES, Novogroznetskaya TES, Mahachkalinskaya TES, Kaspiyskaya TES, Stavropolskaya TES.

Haziran-Temmuz 2010’da çok aşamalı ihale sonucunda MEKA ihaleyi kazanmış olup, Chirkeygesstroy, Alagir Şehrine MEKA MB-60M 60 m³/s kapasiteli mobil beton santrali satın almıştır. Santral ekipmanının en önemli özelliği – her hava koşulunda özel, suya dayanıklı beton üretimini mümkün kılan kuru katkı tartım ünitesidir. Söz konusu santral HES inşaatları için kurulan ilk MEKA santrali değildir. 1 sene önce Sayano Shushenskaya HES sahasında 60 m³/s kapasiteli sabit bir beton santrali kurulmuştur. Siparişini veren firma KrasnoyarskGesStroy olmuştur.