Ana Sayfa Haberler 2011 Haberleri Detaş Hazır Beton Santral Tercihini Meka’dan Yana Kullandı

Detaş Hazır Beton Santral Tercihini Meka’dan Yana Kullandı

Detaş

Destebaşı Grup Yönetim Kurulu Başkanı “Mehmet Destebaşı” ile röportaj.

Destebaşı Grup 1979’ dan beri Marmara bölgesinde inşaat sektörü üzerine faaliyetlerini sürdürmektedir. 1995 yılında kurulan Detaş Beton San. A.Ş. grubun en güçlü kuruluşlarından olup hazır beton sektörünün genç ve dinamik temsilcilerindendir.

Detaş Beton kurulduğu yılda Samandıra tesisinde üretime başlayıp zaman içerisinde hazır beton sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak yeni tesisler kurma kararı almıştır. 2004 yılında Gebze’de, 2005 yılında Pendik’ de, 2009 yılında Orhanlı ve 2010 yılında da Bahçeşehir’ de tesislerini hizmete açmıştır.

Destebaşı Grubun diğer bir faaliyet kolu da madencilik sektörüdür. Madencilik sektöründe 2000 yılında Gebze bölgesinde kurulan Demtaş Madencilik ve Taşımacılık A.Ş. ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Destebaşı Grup taşımacılık faaliyetlerini de yine kendi bünyesindeki grubun en köklü firması olan Destebaşı İnş. Nakliyat Ticaret San. Ltd. Şti. ile yürütmektedir. Akaryakıt istasyonu işletmeciliğinde ise 2007 yılından beri grubun en genç üyesi olan Despet Petrol San. A. Ş. İle hizmet vermektedir.

Hazır Beton alanında toplam 600m3/s gibi iddialı bir kapasite ile İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakasında 5 farklı noktada ve 9 beton santrali ile faaliyet göstermektedir. DETAŞ Hazır Beton, beton üretim ve dağıtımında kullandığı 35 adet treyler damperli tır, 20 adet silobus, 80 adet transmikser ve 17 adet beton pompasından oluşan geniş bir makine parkına sahiptir. Tepe Nautilus AVM, Marmaray Tüp Geçiti, Kosifler Plaza gibi projelerin beton üretimini yapmış olan DETAŞ, Fİ Yapı ve Özyazıcı İnşaat gibi önemli toplu konut projelerini hayata geçiren kuruluşlar ile de çalışmalarına devam etmektedir.

RÖPORTAJ

Meka’ yı Tercih Etmenizdeki Faktörler Nelerdir?

Bugüne kadarki yaptıkları işlere kurduklara santrallere baktığım zaman Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve hatta Afrika’ da bazıları dünya çapında tanınan firmalar olmak üzere önemli işler yapmışlar. MEKA çevremizde gördüğümüz kadarı ile Türkiye’de de önemli referansları olan bir firma.

MEKA’ nın yüksek imalat kalitesi zaten bildiğimiz konu. Ancak diğer beton santrali imalatçıları ile karşılaştırdığımda oldukça profesyonel bir firma olduğunu gördüm.

MEKA’ nın yüksek imalat kalitesi zaten bildiğimiz konu. Ancak son santral alımımızda bazı gözlemlerim oldu. Teklif aşamasından başlayan, projelendirme, kurulum, devreye alma ve eğitim konularında yetişmiş, yaptıkları işi iyi bilen elemanları var. Servis yedek parça konusunda çok hızlılar. Diğer beton santrali imalatçıları ile karşılaştırdığımda oldukça profesyonel bir firma olduğunu gördüm. İlave etmek istediğim diğer bir husus; son birkaç yıldır esen global rüzgarlar bulunduğu bölgede Türkiye’ yi birçok alanda olduğu gibi imalat sektöründe de öne çıkartmıştır.

MEKA da Avrupalı üreticilerin bulunduğu zor bir pazarda rekabetini sürdürmekte ve Türkiye’ nin adını kurduğu santraller ile birçok ülkede duyurmaktadır. Bizlerin de böyle bir çabaya destek olmamız adına firmanızın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet KAYBAL’ ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Hazır Beton Sektörünün Güncel Durumu Nasıl?

Afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmelik uyarınca deprem bölgelerinde, yani ülkemizin tamamına yakınında kullanılacak beton sınıfı en az C20 olarak belirlenmiştir. Ancak daha sonra yapılan bilimsel araştırma ve deklarasyonlarda da görülebileceği gibi dayanım, uzun ömür ve korozyona karşı dayanıklılık faktörleri göz önüne alındığında tüm yapılarda kullanılması zorunlu en düşük beton dayanım sınıfı en az C30 olmalıdır. Birde hazır beton sektöründeki denetimsizlik haksız rekabeti teşvik eder boyuttadır. Bir an önce çözüm bulunması gereken bir konudur.