Ana Sayfa Beton Santrali Fiber Besleme Sistemleri

Fiber Takviyeli Beton ve Fiber Besleme Sistemleri

Fiber, uzun yıllardan beri güçlendirme malzemesi olarak kullanılmakta olup insanlık için yeni bir uygulama değildir. Antik Mısırda kil tuğlaların güçlendirilmesi için saman kullanılırken binlerce sene önce bile asbest lifleri daha esnek ve sağlam bir inşaat malzemesi elde etmek amacı ile kullanılıyordu. Araştırmalar günümüzde hala devam ederken dünyada birçok fiber tipi binlerce inşaatlarda kullanılmaya devam etmektedir.

Fiber Takviyeli Beton Kullanımı

Fiber, betona ilave edildiğinde beton iki tane önemli özellik kazanır;
-Yapısal bütünlük artar
-Bükülmeye karşı esneklik kazanır
Diğer yandan ise fiber, inşaat demirinden daha ekonomik bir malzemedir. Piyasada çeşitli ihtiyaçlara yönelik birçok çeşit fiber bulmak mümkündür.

Fiber Takviyeli Betonun Kullanım Avantajları

  • Daha uygun fiyata sağlam beton elde edilebilir
  • Klasik inşaat demirine iyi bir alternatiftir
  • Çelik fiber ile daha az paslanma ve plastik fiber ile hiç paslanmaz
  • Yüksek kopma ve bükme direnci
  • Yüksek çatlak oluşum direnci

Fiber Tipleri

  • Çelik
  • Plastik (Polyester, Polypropylene, Polyethylene)
  • Cam elyafı
  • Doğal Malzemeler (Ahşap selüloz elyafı, Bambu)

Çelik fiber genelde 5-30 adet olarak birbirine yapıştırılmış vaziyette temin edilir ve betonun içinde su ile temas ettiğinde çözülerek betonda dağılır. Böylece eşit dağılım sağlanmış oluyor.

Çelik fiber genelde çatlaklar oluştuktan sonra fayda sağlarken plastik polypropylene fiberler ise bu çatlakların oluşumunu engeller.

Hacim Oranına Göre Fiber Sınıflandırması

Düşük Hacim Oranı (<1%):

Fiber takviyesi çatlakların oluşumunu engellemek için yapılır. Büyük yüzey alanlarına sahip beton kaplama ve döşemelerinde çatlaklara neden olan yüksek yüzey çekme/büzülme gücünü dağıtmak için kullanılır.

Orta Hacim Oranı (%1 ve %2 arasında) :

Bu orandaki fiber takviyesi kopma, kırılma ve darbelere karşı direncini arttırmaktadır.

Yüksek Hacim Oranı (%2’den fazla) :

Bu orandaki fiber kullanımı kompozit yapıların gerilme-şekil değiştirme direncini arttırıyor.

MEKA Fiber Besleme Sistemleri

Genelde nadir ve düşük oranda kullanıldığı zaman fiber hazır tartılmış paketlerde temin edilir ve direkt olarak beton santralinin mikserine veya transmiksere boşaltılır. Amaç yüksek kapasiteli üretim, hassas tartım ve karışım kalitesi ise MEKA Fiber Besleme Sistemleri devreye girerek en iyi çözüm sunar.

Çelik/sert plastik ve yumuşak fiberler için kullanılabilen yüksek tartım hassasiyetine sahip MEKA Fiber Besleme Sistemleri müşterilerimizin çeşitli ihtiyaçları karşılamak için esnek olarak tasarlanmıştır. Fiber besleme bandı ve diğer yan ürünler saha yerleşimine ve ihtiyaca bağlı olarak istek üzerine tasarlanır.

Karışım kalitesi ve homojenlik kontrolü için tartım prosesi beton santrali otomasyonuna entegre edilebilir.

Çalışma Prensibi

Çelik ve sert plastik fiberler genelde BIG-BAG’lerde satılır. Fiber Besleme Sisteminin haznesi vinç yardımı ile BIG-BAG ile beslenir. Onun dışında fiber sandık veya kâğıt torbalar içinde de temin edilebilir. Besleme sisteminin kumanda panosundaki indikatörlerden veya beton santrali otomasyonundan her karışım için gerekli fiber miktarı seçilir. Eksilerek tartım metodu ile tartılmış fiber aktarma bandı vasıtasıyla agrega besleme bandına agregaların üstüne veya besleme kovasının içine boşaltılır. En iyi karışımı ve yüksek homojenliği elde etmek için fiber besleme hızı agreganın aktarma hızına göre ayarlanır böylece agrega fiber ile bir ön karışım evresini geçer.

Şase

Silindirik yapı spiral fiber besleme yolları ile donatılmış ve sağlam bir çelik yapı üzerinde kurulmuştur. İki adet ayarlanabilir vibratör haznenin gerekli hareketini sağlamaktadır.

Besleme Kapasitesi

Besleme kapasitesi değişkenlik gösterip fiber tipine bağlıdır.

Güç Beslemesi

Besleme sisteminin vibratörleri 380-400V/3f/50Hz için tasarlanmıştır. 60Hz versiyonlar istek üzerine üretilebilir.

Kumanda Sistemi

Hassas yük hücreleri ile tartım sistemi %1’den daha düşük bir hata payı ile çalışmaktadır (hassasiyet fiber tipine bağlıdır). Her karışım için gereken fiber miktarı makine üzerinde bulunan indikatörlerden veya kontrol beton santralinin otomasyonuna entegre edilmiş ise otomasyon içinden seçilir. Tam entegrasyonda fiber ile ilgili çeşitli rapor tipleri alabilmek mümkündür.

Kurulum ve Çalıştırma

Ünite çalışmaya hazır vaziyette sevk edilmektedir. Kurulumu çok kısa süre içinde gerçekleştirilip üretime başlanır.